Colegiul Național ”Ion C. Brătianu” este gazda celei de-a doua ediții a Concursului județean de programare ”Elevi pentru Elevi” care se va desfășura în data de 1 martie 2025. Concursul promovează colaborarea între elevii pasionați de acest domeniu și este o inițiativă excelentă a elevilor cu experiență la olimpiade. Faptul că aceștia au pus bazele unui astfel de concurs prin propunerea subiectelor nu doar provocatoare, dar și adaptate stilului și dificultăților competițiilor specifice disciplinei, precum și dezvoltarea unui mediu virtual de corectare, a soluțiilor oferite de participanți, în timp real dau un plus de autenticitate și relevanță competiției.
În plus, această abordare contribuie la dezvoltarea unei comunități de informaticieni pasionați, unde experiența și cunoștințele sunt împărtășite între generații.
